Oldalak

2013. december 16., hétfő

A három test és a LÉLEK

Vázlatosan a tények: 


A három test:


  • Fizikai test (stuhla sharira) - 5 durva elem építi fel, érzékszerveinken keresztüli megtapasztalásnál használjuk (éber állapot). A halállal megszűnik.
  • Asztrál test (sukshma sharira) - egyfajta összekötő híd a szellemi és a fizikai test között, ez az érzelmi világ (álomvilág, inspiráció).
  • Kauzál test (karana sharira) - egyfajta kapu a magasabb tudatállapot felé (mély alvás, meditáció).
Ez a három test burokként fedi az egyedi lelket, a Rashi Purusha-t.   A fizikai testtől haladva a kauzál test felé a 3 test szintjeit  finomodás jellemzi.  A lélek független a 3 testtől, egyedi és örök. 

És itt egy percre megállt az én tudományom, tapasztalásom. Egyből jött a természettudós gondolkodásom, meg akarom magyarázni, logikusan érvelni...  ("Mivel belső élményeink érzékeléssel szerzett benyomásaink reprodukcióiból és kombinációiból állnak, a lélek fogalma test nélkül számomra üresnek és értelmetlennek tűnik."  Albert Einstein)
Fizikai szinten a testem tapasztal, van tudásom, hogy kerül ide a lélek? Mi a szerepe?    ...  és különben is, miért ennyire spirituális.   De bekattant valami, és mondom egye fene, csináljunk egy vichara meditációt. (ha már tanultuk, ugye:))

A meditáció alatt három dolog  villant be: 

  • Yogananda önéletrajzi könyvéből az a rész, mikor Sri Juktesvar feltámadt és elbeszélte tapasztalásait a három testről Yoganandának. 
  • A közmondás, mely szerint a test a lélek börtöne... (így utólag ehhez nincs mit hozzáfűznöm)
  • És nem utolsó sorban Szabó Lőrinc Dsuang Dszi álma című verse:

Kétezer évvel ezelőtt Dsuang Dszi,
a mester, egy lepkére mutatott.
- Álmomban - mondta - ez a lepke voltam
és most egy kicsit zavarban vagyok.

- Lepke - mesélte - igen lepke voltam,
s a lepke vígan táncolt a napon,
és nem is sejtette, hogy ő Dsuang Dszi...
És felébredtem... És most nem tudom,

most nem tudom - folytatta eltűnődve -
mi az igazság, melyik lehetek:
hogy Dsuang Dszi álmodta-e a lepkét
vagy a lepke álmodik engemet? -

Én jót nevettem: - Ne tréfálj, Dsuang Dszi!
Ki volnál? Te vagy: Dsuang Dszi! Te hát! -
Ő mosolygott: - Az álombeli lepke
épp így hitte a maga igazát! -

Ő mosolygott, én vállat vontam. Aztán
valami mégis megborzongatott,
kétezer évig töprengtem azóta,
de egyre bizonytalanabb vagyok,

és most már azt hiszem, hogy nincs igazság,
már azt, hogy minden kép és költemény,
azt, hogy Dsuang Dszi álmodja a lepkét,
a lepke őt és mindhármunkat én.


További idézetek: 

Találkozás egy teljes emberrel



Vonaton utaztam, harmadosztályon. Felszállt egy apáca, rengeteg csomaggal: holmit vitt egy új gyermekmenhely berendezésére.
Szemre nem volt rajta semmi figyelemreméltó, de lénye tündökölt: őt már nem érintette a földi élet, ami nem gátolta abban, hogy jobban tevékenykedjék, mint akik az élettől százfélét akarnak. 
Megszólítottam: Megvan-e minden csomagja? Elgondolkodott és számolni kezdett: "Egy, kettő, három... nyolc, kilenc", aztán magára mutatott: "tíz". Őneki már csak poggyász volt saját teste is.
Ez az együgyű, tehetetlen, szórakozott kis szolgáló nagyobb hatalom, mint a föld minden fegyvere együttvéve. 
Weöres Sándor


"-Nagyszerű, akkor vágjunk a közepébe. Először is, minden embernek két teste van: csak ezt nagyon kevesen tudják. Az a test, amit jelenleg viselünk - mutatott önmagára, - az éber testünk. A másik, amiből most kiköltöztünk egy időre, az alvó. Az alvó testünk jelen idő szerint a padlón heverészik ennek a kocsmának az eredetijében, ugyanott, ahol összecsuklott, amikor kihurcolkodtunk belőle. Nélkülünk semmiféle önálló cselekvésre nem képes. Ettől eltekintve szépen teszi a dolgát: szuszog, emészt és így tovább.  ...   A legtöbb ember az egész életét az alvó testében éli le, és fogalma sincs, hogy ideát végig türelmesen várja őt egy másik.  ...  - Na most, a lélek a legkacifántosabb dolog. Jómagam amúgy inkább az én kifejezést kedvelem, úgyhogy a továbbiakban ezt fogom használni. Az énünk az alvó testben gyökerezik, az üres éber testnek nincs lelke.  ... A kétféle én, ellentétben a kétféle testtel, nem teljesen azonos. Mindkettő más személyiség. Megbonthatatlan egységet alkotnak, nem lehet különválasztani őket, ez azonban nem jelenti azt, hogy az egyik ne nyomhatná el a másikat. ... "
Raoul Reiner  A kárhozott


Értsd meg, hogy nem tudsz hiteles kérdést feltenni önmagadról, mert nem tudod, kiről kérdezel. A ’ki vagyok én’ kérdésben az ’én’ nem ismert, és a kérdésből adódó kérdés: „nem tudom, mit értsek ’én’ alatt”. Meg kell tudnod, hogy mi vagy. Én csak azt tudom neked elmondani, hogy mi nem vagy. Nem a világé vagy, még csak nem is a világban vagy. A világ nem létezik, egyedül te vagy. Te teremted a világot a képzeletedben, akár egy álmot. Ahogy az álmot sem tudod elválasztani önmagadtól, úgy a külvilág sem lehet független önmagadtól. Te vagy független, nem a világ. Ne félj a világtól, te magad teremtetted. Vess véget az álomban való boldogság és valóság keresésnek, és föl fogsz ébredni. Nem kell tudnod ’miért’, és ’hogyan’, ezek vég nélküli kérdések. Vess el minden vágyat, tartsd elmédet csendesen, és fel fogod fedezni!
Sri Nisargadatta Maharaj - I Am That, 87. fejezet


Ne meditálj - legyél!
Ne gondold, hogy vagy - legyél!
Ne gondolkozz a létről - vagy!
Sri Ramana Maharshi

Na, akinek ezt volt türelme elolvasni! :)

Namaste!

4 megjegyzés:

  1. Nagyon tetszik Céli! Különösen a Weöres Sándortól való idézet. :)
    Hiszen Tudom, hogy fizikai testem, csak egy poggyász.

    VálaszTörlés
  2. Nekem most az Albert Einstein volt az új, ami nagyon tetszett. Kifejezetten izgalmas, amikor a tudomány képviselői jutnak az anyagon túlra:). Szent-Györgyi Alnertnél tapasztaltam még ilyet. A többi idézetet meg jó volt újra olvasni!

    VálaszTörlés
  3. Hát nekem volt türelmem elolvasni:) Nagyon örülök, hogy használtad a vichara meditációt és úgy látom nem kevés sikerrel. Nekem a lepkés Szabó Lőrinc talált be a legjobban. Olyan büszke vagyok rátok. Csillámlik az elmétek és egyre jobban hagyod Céli előtörni a lelkedet. Hidd el a természettudományos felfogás nem áll messze a valódi spiritualitástól.:)

    VálaszTörlés